Velkopáteční zamyšlení
„Odstraňte starý kvas, abyste byli novým těstem, vždyť vám nastal čas nekvašených chlebů, neboť byl obětován náš velikonoční beránek, Kristus“. 1Kor 5,7
Milé sestry a milí bratři, na Velký Pátek bude i letos obětován velikonoční beránek Kristus. To je základní výpověď Velkého Pátku. Apoštol Pavel, jehož slova z listu ke Korintským jsou předmětem této úvahy, byl Žid. Což znamená, že znal dobře bohoslužebné praktiky svého národa. A věděl velice dobře o symbolice beránka ve Starém zákoně.
Ta symbolika ve Starém zákoně je pozoruhodná. Kde se podíváme, hraje tam vždy beránek nějakou roli. Setkáváme se s ním již na prvních stránkách Bible ve vyprávění o oběti pastevce Ábela a jakoby vrcholem pochopení obrazu beránka v Bibli je příběh o obětovaní Izáka. Ano, tam měl být obětován Izák, Abrahamův syn. Do poslední chvíle vše nasvědčovalo tomu, že tomu tak bude, ale nakonec si Bůh vyhlédnul opět beránka.
I Nový zákon bohatě rozvíjí symboliku beránka. O symbolice beránka čteme velmi často v knize Zjevení, kterou letos při nedělních bohoslužbách podrobněji probíráme. V této nelehké knize se beránek stává středem nebe a země. Podle Zjevení svatého Jana pouze beránek může zlomit pečeť dějin. Beránkovi, který vypadá jako zabitý a který přesto žije, náleží hold všeho tvorstva na nebi i na zemi. Beránek, jenž se bez hlesnutí nechal zabít, je vzorem mírnosti, o které bylo řečeno: Blahoslavení tiší, neboť oni dostanou zemi za dědictví. Svou smrtelnou ranou nám říká, že na konci nebudou vítězit ti, kdo zabíjejí a mordují; svět žije spíše z toho, kdo se obětuje a vydává se pro druhé. Amen
Pavel Šebesta, farář
Milé sestry, milí bratři, přátelé našeho sboru, součástí velikonočního dopisu bývají i údaje ze statistiky a ekonomiky naší farnosti. K 1. 1. 2025 má náš sbor 371 členů.
Salárníků, kteří splnili svou povinnost vůči sboru a zaplatili salár v celkové výši 298.958 korun, bylo 235. Chrámové sbírky vynesly 136.433 korun, dotace a dary přinesly 153.000 korun, nájem bytu a sborového domu přinesl 183.800 korun, administrace sboru ve Zlíně 68.000 korun a další výnosy z hospodářské činnosti byly ve výši 56.304 korun. Celkové příjmy pro rok 2024 dosáhly výše 896.495 korun.
Na straně výdajů byly uhrazeny odvody církevních repartic ve výši 40.862 korun, odvody do personálního fondu činily 332.340 korun, za energie bylo uhrazeno 203.712 korun na opravy bylo využito 89.057 korun. a ostatní výdaje na provoz činily 132.006 korun.
Celkové výdaje pro rok 2024 dosáhly výše 797.977 korun. Hospodářský výsledek roku 2024 je 98.518 korun.
Tyto základní údaje z hospodaření ukazují, že život sboru má nemalé finanční výdaje. Všem, kteří na to svou obětavostí pamatují, děkujeme.
Finanční dary (salár) je možné provést v průběhu celého kalendářního roku, a to buď v hotovosti po bohoslužbách v kostele br. faráři či některému z členů staršovstva nebo s. Braborcové, pokladní sboru, na obecním úřadě. Salár můžete také zaslat na bankovní účet sboru: 189329618/0300, do zprávy pro příjemce uveďte své jméno, případně číslo domu. Možné je také využít trvalého příkazu, kdy si přispívající částku můžete rozvolnit do pravidelných měsíčních příspěvků. V průběhu roku bývá také vyhlášeno a odesláno několik celocírkevních sbírek, např. sbírka pro Diakonii. Tyto sbírky jsou vykonávány při bohoslužbách, mimořádnou sbírkou je potom sbírka darů pro Jeronýmovu jednotu. Příspěvek do sbírky darů JJ můžete odevzdat stejným způsobem, jako salár. V případě platby na účet uveďte zkratku JJ. Každoročně tato sbírka probíhá až do konce měsíce května. Výtěžek této sbírky je určen na stavební práce ve sborech. Sbory je získají formou půjčky nebo daru.
O takový dar, případně půjčku na stavební úpravy, respektive na opravu střechy kostela bude žádat v blízké době i náš sbor. Snažit se budeme i o získání dotace, ale neobejdeme se bez vlastních prostředků. Více o této velké a nákladné akci a jak na ni můžete přispět se dočtete v dalším příspěvku. Děkujeme za vaši štědrost.
Přijměte od členů staršovstva přání požehnaných Velikonoc a krásných jarních dní v rodině i s přáteli.
Jménem staršovstva Ludvík Pastyřík, kurátor